ΚΕΚ Anaptixis
Κυριακή, 15 Σεπτεμβρίου 2013 21:06

Χωρίς νικητή το Πανιώνιος-Πανθρακικός

Παρουσιάζοντας κακό πρόσωπο, οΠανιώνιος έμεινε στο 1-1 με τονΠανθρακικό το απόγευμα της Κυριακής στη Νέα Σμύρνη.

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχαν καλή εικόνα και "κόλλαγαν" στην πολύκαλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας της Κομοτηνής, οι Νεοσμυρνιώτες κατάφεραν τέσσερα λεπτά πριν το τέλος να... σώσουν τον βαθμό με τον μοναδικό τρόπο που έδειχναν να μπορούσαν, απόστημένη φάση. Στα τελευταία λεπτά ωστόσο το παιχνίδι έγινε... ροντέοκαι οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να κάνουν την ολική ανατροπή.

Αξίζει να σημειωθεί πως για πρώτη φορά στην ιστορία του, ο "Ιστορικός" φόρεσε μαύρη εμφάνιση, θέλοντας έτσι να τιμήσει τα 123 χρόνια από την καταστροφή της Σμύρνης.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τον Πανιώνιο να έχει την πρώτη καλή στιγμή στο 9'. Από ωραία σέντρα από δεξιά, ο Αραβίδης έπιασε δύσκολη κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Από εκεί και πέρα, για ένα τέταρτο, ο Πανθρακικός πήρε τα ηνία και έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες. Αρχικά στο 11', ο Τζάνης έφυγε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά, έφτασε απέναντι στον Γιαννακόπουλο, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε, ενώ στην επαναφορά ο Αυλωνίτης πρόλαβε κι έδιωξε μακριά. Τέσσερα λεπτά αργότερα και από φάση διαρκείας στην περιοχή του "Ιστορικού", η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Κάσες, αλλά το σουτ που έκανε ήταν "τζούφιο" και απομακρύνθηκε.

Στο εικοσάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και πάλι, ενώ σταδιακά ο ρυθμός άρχισε να πέφτει, με τους φιλοξενούμενους να μοιάζουν πιο οργανωμένοι στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι, στο 36ο λεπτό πήραν και κεφάλι στο σκορ. Ο Ιγκόρ έκλεψε την μπάλα από τον Λαμπρόπουλο, προχώρησε από τον άξονα και φτάνοντας απέναντι στον Γιαννακόπουλο, τον πλάσαρε άψογα στη δεξιά γωνία, κάνοντας το 1-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Με την είσοδο του δραστήριου Ντούνη, ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 48' έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Έπειτα από κόντρες στην περιοχή, ο Ντούνης κοντρόλαρε με το στήθος κι έπιασε απευθείας βολέ, αλλά ο Σέρεμετ έπεσε και απέκρουσε εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλά στημένη στα μετόπισθεν και έδειχναν να κρατάνε τη νίκη, παρότι οι "κυανέρυθροι" πίεζαν συνεχώς. Τελικά, η ισοφάριση ήρθε στο 86ο λεπτό. Από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Λαμπρόπουλος εκμεταλλεύτηκε τον δισταγμό του Λαμπρόπουλου να βγει και με ωραία κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-1.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι πήρε... φωτιά τα τελευταία λεπτά, με τον "Ιστορικό" να ψάχνει και το δεύτερο γκολ, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες. Στο 90 και σε ωραία σέντρα του Ντούνη από αριστερά, ο Σέρεμετ πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Πάνο, ενώ ένα λεπτό αργότερα έκανε την απόκρουση της αγωνιστικής, όταν από σύγχυση στην περιοχή, ο Ντούνης σούταρε από κοντά, αλλά ο γκολκίπερ του Πανθρακικού απογειώθηκε και απομάκρυνε σωτήρια σε κόρνερ, κρατώντας την ισοπαλία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Παντελής): Γιαννακόπουλος, Κούρος, Λαμπρόπουλος, Αυλωνίτης, Κούρντι, Μητρόπουλος, Μενδρινός, Κολοβός (84' Πάνος), Λάζνικ (46' Ντούνης), Αραβίδης, Καμπάνταης (64' Γιάννου)

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Σέρεμετ, Χρήστου, Μίκουλιτς, Ζος, Παπαγεωργίου, Ρομέου (92' Τριανταφύλλου), Λαδάκης, Κάσες (83' Ζεκίνια), Τζάνης (58' Ντιόγκο), Μπαϊκαρά, Ίγκορ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάχος (Χίου)