O Κόροιβος καθάρισε 3-1 τον Ρωμανό

O Κόροιβος καθάρισε  3-1 τον Ρωμανό

Κόροιβος – Ρωμανός 3-1
Σκόρερ: 30', 54' Σχοιναράκης, 56' Παπαδάκης – 61' Στεφανάκης

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Κόροιβος μέσα στις Αγίες Παρασκιές απέναντι στον Ρωμανό, εκμεταλλευόμενος στο έπακρο τον “παράγοντα έδρα”. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και μέσα στα πρώτα 20λεπτά έχασαν αρκετές φάσεις για να ανοίξουν το σκορ. Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο ο Κόροιβος ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με ωραίο πλασέ του Σχοιναράκη στο 30'. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον Ρωμανό και πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά (54') ο Σχοιναράκης θα διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του με ψιλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή. Δυο λεπτά αργότερα η ομάδα από τις Αγίες Παρασκιές θα “κλειδώσει” το ματς. Μετά από απομάκρυνση της άμυνας του Ρωμανού η μπάλα έφτασε στα πόδια του Παπαδάκη, που με μονοκόμματο σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Λιουδάκη, κάνοντας το 3-0.
Το τελικό σκορ της συνάντησης διαμόρφωσε ο Στεφανάκης στο 61' με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Κόροιβος είχε δοκάρι στο ματς, με τον Ξυλούρη στο 20ο λεπτό, ενώ, ο Ρωμανός δέχθηκε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του με το ίδιο ακριβώς σκορ (3-1).

Κόροιβος: Μαστορίδης, Σκαλιδάκης, Ευαγγελόπουλος, Γκιώνης, Καλομοιράκης, Βρούζος, Ντίβας (46' Βλασάκης), Παπαδάκης (80' Μανουσάκης), Ξυλούρης (87' Γωραντωνάκης), Σχοιναράκης, Μουσιάρης.

Ρωμανός: Λιουδάκης, Λασιθιωτάκης, Γιακουμάκης (46' Πρίφτης), Πεπονάκης, Τραβαγιάκης, Οικονομάκης, Στεφανάκης, Φινοκαλιώτης, Μάρκου (60' Σιδηρόπουλος, 70' λ.τρ. Σπανάκης), Βασιλόπουλος, Ρουμπάκης.